zpět na seznam

Josie Petrick Kemarre

Narozena: 1953

Oblast: Misie Santa Tereza

 

Josie začala malovat zhruba před osmnácti lety. Od té doby si vypracovala velmi sofistikovaný způsob vyjádření ženských aspektů příběhů Snění. Jen málokdy používá tradiční aboriginské ikonografie, věnuje se spíše malbě svým specifickým více abstraktním stylem. Mezi její náměty patří shánění potravy v buši, často zobrazuje hojnost takové potravy.

Josie patří mezi ty aboriginské umělce, kteří se úplně nevzdali původního způsobu života. Své mládí strávila Josie v buši sháněním potravy tak, jak to od jakživa dělali její předkové a až donedávna i mnoho aboriginských současníků v Centrální Austrálii.

Josiina první práce v Misii Svaté Terezy byla vaření, jak Josie vzpomíná, zejména vaření polévky. V Misii potkala svého manžela Robina a po svatbě, která se uskutečnila podle starých zvyků se přestěhovali do oblasti zvané Mt Swan v Utopii. Společně mají sedm dětí (tři dívky a čtyři chlapce) a zároveň vychovávají syna Josiiny sestry.

Josiiny ranné práce odrážejí tradiční aboriginské styly spojované s oblastí Utopie. Často šlo o designy, kterými  si aboriginci pomalovávají tělo při slavnostních ceremoniích a další tradiční symboly, k jejichž vyjádření používala proslavený dot-painting, tedy malbu tečkami. V současnosti maluje spíše Snění související s potravou a divokými rostlinami, které v buši rostou. Při jejich zobrazování používá nekonečnou škálu barev, které je možné v krajině Centrální Austrálie spatřit.

Josie je typickým příkladem umělkyně, která se zpočátku věnovala tradičním motivům a tradičním tečkovaným malbám, aby si postupem času vypracovala svůj vlastní specifický styl, který charakterizován větší abstrakcí a citem pro harmonické vyjádření krajiny a přrody oblasti Utopie. Josie umí pracovat s barvami, které jejím dílům dodávají hlavní jiskru. Její výběr a zvláštní kombinace barev, které se navzájem podporují a umocňují či naopak víceméně vylučují, dosahuje zvláštního efektu, skutečného kaleidoskopu barev a emocí, které v nás barvy vyvolávají. Josie nekonstruuje nějaké složité obrazce ani vzory a z jejích děl vyzařuje čistota a jednoduchost v tom nejlepším slova smyslu. Svými díly dává Josie jasně najevo, jak moc ji malování baví a kolik energie do něj vkládá, energie, kterou každý z jejích obrazů cítí na první pohled. Josie patří mezi aboriginskými umělci k největším talentům, což dokládají i sbírky a výstavy, kterých se již prostřednictvím svých děl zúčastnila.

Vybrané výstavy:

1995 Aboriginal Desert Art Gallery, Austrálie
1995 Jinta Desert Art Sydney, Austrálie 
1996 Perth, Austrálie 
1996 Melbourne, Austrálie
1999 “Dotted Design” Australská ambasáda ve Washingtonu DC., U.S.A.
1999 Old Treasury Building, Melbourne, Austrálie 
1999 Australská ambasáda v New York City, U.S.A. 
1999 “Out of Australia” Lui Hai-Su National Art Museum, Šanghaj, Čína
1999 budova Spojených národů v New York City, U.S.A. 
2002, 2003, 2005 Redrock Gallery, Melbourne, Austrálie 

2005 Wellington Gallery, Hong Kong

2006 Group Exhbition, Relocation Exhibition, South Yarra, Austrálie

2007 Group Exhibition, Gallery Grand Opening Peking, P.R Čína

2007 Group Exhibition China World Exhibition Centre, Peking P.R Čína

2007 Group Exhibition, Grand Hyatt Hotel, Peking, P.R Čína

2007 Group Exhibition, Internation Art Expo, Peking, P.R Čína 

 

Vybrané sbírky:

Aboriginal Desert Art Gallery, Alice Springs
Aboriginal Art Galleries of Australia, Melbourne
Artbank
Charles Sturt University Collection
Jinta Desert Art Sydney
Mem Aziz Collection, Melbourne

  

Nejvyšší cena, za kterou byl Josiin obraz prodán aukčním domem Lawson & Menzies:
Sunset Dreaming (Bush Tucker Dreaming) v roce 2002         $5 040

Díla autora v nabídce

Bush Flowers