zpět na seznam

Nellie Marks Nakamarra

Nellie Marks Nakamarra

Narozena: 1976

Oblast: Papunya, Kintore, Western Desert

Jazyková skupina: Pintupi

 

Nellie je mladší sestrou jedné z velmi uznávaných aboriginských malířek Elizabeth Marks Nakamarry. Jejich nevlastním otcem je světoznámý Turkey Tolson Tjupurrula, jeden ze zakladatelů Desert Art Movement v 70. letech minulého století. Nellie se učila malovat od obou z nich a kromě toho byla ovlivněna díly slavných umělců z Kintore-Papunya regionu, kde vyrůstala, např. Ronniho Tjampitjinpy, Old Micka Tjakamarry, Uty Uty či Pinty Pinty.

Přestože vždy byla tak trochu v pozadí díky své známé sestře, během doby se vypracovala a vytvořila si svůj vlastní styl malby. V současné době je možné ji považovat za jednu z hvězd nové generace aboriginských malířů, o nichž již mnozí sběratelé vědí a začínají je vyhledávat. Od roku 1994 maluje Nellie pro uznávané australské galerie, např. Michael Hollow Aboriginal Desert Art Gallery v Sydney a Melbourne.

Nelli často maluje Snění, které náleží její rodině a krajinu jejího otce i dědečka (Turkey Creek), která leží na východ od Kintore v Northern Territory. Mezi její hlavní motivy patří Snění Blesku a ženské motivy, včetně Tingari.

Nellie je mezi svými lidmi uznávaná a dosud žije velmi tradičním stylem života, na který je velmi hrdá. Nellie maluje velmi harmonické obrazy, které zaujmou svojí přívětivou a vlídnou atmosférou a jednoduchou elegancí.

Nellie žije v současné době v Kintore, ale často navštěvuje oblasti Tjukulla a Kiwikurra.