zpět na seznam

Kudditji Kngwarreye

Narozen: ca 1930

Jazyková skupina: Anmatyerre

 

Stejně tak jako jeho starší sestra, již zesnulá a světově proslulá Emily Kngwarreye, i Kudditji si zaslouží označení malířský mistr a průkopník nových stylů. Ve skutečnosti začal Kudditji malovat dávno předtím než jeho slavná sestra vzala štětec vůbec poprvé do ruky a změnila dějiny aboriginského malířství. Kudditji se brzy dozvěděl o právě se vzmáhajícím malířském hnutí v Central Desert, které bylo iniciováno a podporováno učitelem Geoffrey Bardonem poblíž komunity Papunya. Právě díky tomuto hnutí se umělecká díla aboriginců začala dostávat do všeobecného povědomí, neboť obrazy začaly být zachycovány na trvalá média.

Plně se Kudditji malířství věnuje od roku 1986. Jeho první malby odrážejí aboriginské kořeny a tradice, v nichž byl vychováván. Kudditji maluje obrazy pomocí jemných teček a jejich motivy jsou symboly provázející mužské slavnostní ceremonie a dále Snění Emu z oblasti Utopia. Jeho první, hodně tradicionalistické práce byly od samého počátku dobře přijímány a velmi ceněny.

Zhruba po deseti letech se Kudditji nechal zlákat možnostmi, které nabízejí akrylové barvy a nekonečnou škálou jejich odstínů, a začal experimentovat. Vynechal jakékoli použití teček a místo toho začal využívat tlustý štětec namočený v husté barvě a velkorysých tahů na větší plátna. Kudditjiho díla jsou jako záběry z letadla, ukazují nám romantické zachycení jeho krajiny z obrovské perspektivy, a přitom dokonale a do hloubky vystihují barvy a ráz krajiny, včetně specifických zabarvení způsobených třeba letními vedry či barvu oblohy během období dešťů. První obrazy v tomto duchu nebyly spočátku příliš ceněny, protože trh s aboriginskými obrazy byl více nakloněn spíše tradičním uměleckým dílům, zejména co se barevného pojetí týče.

Vzhledem k tomu, že pro Kudditjiho bylo malířství jž v té době způsobem obživy, vrátil se na čas k populárním obrazům z teček a motivům tradičních mužských ceremonií. V roce 2003, kdy bylo Kudditjimu 74 let, se však triumfálně vrátil ke svému "experimentálnímu" stylu, který je nyní považován víceméně za známku "rodinného stylu", zejména vzhledem k posledním obrazům jeho slavné sestry Emily, a který byl dříve tolik opomíjen. Samozřejmě, že se nabízí otázka, který ze sourozenců jej vlastně vymyslel a použil jako první? Odpověď neznáme, ale oba dva jej zvládli dokonale a ohromili jím celý svět. 

Kudditjiho krajinou, tak často zobrazovanou v jeho dílech, je území na samém hranici Utopie, zhruba 230 km severovýchodně od Alice Springs.

Díla autora v nabídce

My Country