zpět na seznam

Gracie Morton Pwerle

Gracie Morton Pwerle

Narozena: ca 1956

Oblast: Utopia, Eastern Desert

Jazyková skupina: Alyawarre

 

Gracie zahájila svoji uměleckou kariéru batikováním v rámci skupiny Utopia Women´s Batik Group, která se vytvořila v 70. letech minulého století. Koncem 80. let se začala věnovat malbě na plátno.

Graciiny práce se vyznačují velkou dynamikou a působivostí, což je mezi ženami z této oblasti vlastně tradice. Maluje především Amwekety - plannou slívu, která patří mezi významný tradiční zdroj potravy na území Mosquito Bore, odkud Gracie pochází (zhruba 250 km na sever od Alice Springs). Gracie je Správkyní Seniorem jak pro Amwekety, tak pro území, které sdědila po předcích.

Gracie si vypracovala velmi jemný styl malby teček, který často způsobuje, že její obrazy působí trojrozměrně. Používá barevné variace a jemné tečkování k tomu, aby zachytila průběžné sezonní změny rostliny Amwekety při pohledu ze vzdušné perspektivy.

Graciiny práce jsou součástí mnoha soukromých i veřejných sbírek, např. Robert Holmes a Court Collection, a také mnoha výstav aboriginského umění, např. i na Francouzské ambasádě v Canbeře. Nedávno se dokonce uskutečnila samostatná výstava Gracie Morton Pwerle pod názvem "Mosquito Bore - The Art of the Minimalist" v Ancient Earth Indigenous Art Gallery v Cairns.

 

 

 

 

 

Díla autora v nabídce

Bush Plum Dreaming Bush Plums Dreaming Budh Plums Dreaming