zpět na seznam

Dinny Nolan Tjampitjinpa

Narozen: ca 1922

Oblast: Papunya

Jazyková skupina: Warlpiri

 

Dinny se narodil v oblasti na východ od Mt Allanu, dnes nazývané Yuendumu. Je jedním z mála, kdo přežili tzv. Conistonský masakr. V roce 1928 bylo jako odplata za smrt lovce Fredericka Brookse povražděno téměř 100 aboriginců, včetně žen a dětí.

Než se v polovině 70. letech přesunul do Papunye, pracoval Dinny mnoho let jako farmář na různých místech v Northern Territory. Je jedním ze Správců Seniorů několika zásadních Snění, např. Vody a Deště, a také uznávaným starším mezi lidem Warlpiri a Anmatyerre. Dohlíží na provádění slavnostních ceremonií a mezi svými lidmi obdivovaný nejen pro své obrazy, ale především krásný hlas.

Nejen Dinny sám je považován za jednoho ze skutečných mistrů, patří mezi ně i jeho bratranci Clifford Possum, Billy Stockman a Kaapa. Společně malovali v rámci významného malířského hnutí v Papunye v 70. letech. Jeho práce byly od samého počátku součástí výstav, které sdružení Papunya Artists Pty Ltd pořádalo (např. 1977 v různých galeriích v Melbourne). Jeden z jeho designů byl dokonce vyroben z tvrzeného skla a použit jako výzdoba jednoho z oken v Národní galerii ve Viktorii.

V roce 1981 během cesty do Sydney, kterou absolvoval s dalším, již tehdy uznávaným, aboriginským umělcem, Paddy Carolem, vytvořil malbu do písku, což bylo vůbec poprvé, kdy byla taková malba spatřena mimo území Centrální Austrálie.

Dinny je také jedním z mála aboriginců, kteří kdy opustili rodný kontinent. Dinny naopak cestuje velmi často, zúčastnil se mnoha konferencí a výstav pořádaných v U.S.A. a jeho práce jsou vystavovány po celém světě. 

 

 

Díla autora v nabídce

Tingari Dreaming